Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı


Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı
shadow

Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı

Milli Savunma Bakanı Sn. Hulusi AKAR, Anadolu Ajansı Editör Masasında yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı.

İhtiyaçtan fazla bedelli askerlik başvurusu gelmesi halinde kura çekileceğini, bedelli askerlik yapacaklar ile lise mezunu ve altındaki kişilerin birlikte bir ay temel eğitim alacağını söyleyen Sn. AKAR, bir ayın sonunda bedelli yapanların askerlikle ilişkisinin kesileceği, lise mezunu ve altındakilerin de beş ay daha kıtada devam edeceğini belirtti. Bu beş aylık süreçte kendilerine harçlık verileceğini, beş sonunda kendilerine askerliğe devam etmek isteyip istemediklerinin sorularını ifade eden Sn. AKAR, "Kalmak isterlerse maaşlı şekilde 6 aylık sözleşme yapılacak" dedi.

TEMEL EĞİTİM LİSE MEZUNLARI İÇİN 1 AY

Milli Savunma Bakanı Sn. AKAR, şu detayları verdi:

- Yeni askerlik sistemi dağılımı bedelli askerlik, yükümlü erbaş ve erler, yedek astsubaylık, yedek subaylık ve dövizli askerlik şeklinde olacak.

- 1 ay temel eğitime müteakip diğer lise mezunu ve altı olan gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda görev yapacak; toplam 6 ay. 6 ay bittikten sonra istekli oldukları takdirde sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde 6 aylık sözleşme yapılacak. Maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları orada değerlendirmelerde, bu genç başarılı olduğu takdirde sözleşmeli er / uzman erbaş olabilecek.

YEDEK SUBAY OLACAKLARDA TEMEL EĞİTİM 2 AY

- Lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. 2 ay temel ve sınıf eğitimi alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar ve daha sonra terhis olacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaç durumuna göre.

MYO MEZUNLARI YEDEK ASTSUBAY OLACAK

- MYO mezunlarımız yedek astsubay olacak. Madem liseden sonra iki sene tahsili var bu arkadaşımızın; ve o meslekte de kalmayıp yedek subay hakkı almak için, 2 yıl daha okuyarak kendine yeni bir iş buluyordu. Ama hem asıl işinden kopuyordu, hem de zaman kaybediyordu. Şimdi diyoruz ki sen mesleğinden kopma; elektrik, torna, kimya devam edin diyoruz. Yedek astsubay olarak kendini istihdam ediyoruz.

LİSANS VE LİSANSÜSTÜ MEZUNLAR 6 AY ERLİK YAPABİLECEK

- Diyelim ki lisans ve lisans üstü kadrolar doldu, isterse bu arkadaşlarımız yedek astsubay olabilecekler. Bu lisans ve lisans üzeri, meslek yüksek okulu bitiren arkadaşlarımız isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler.

- Burada esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var. Erbaş, er ve uzman erlerden gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız belli şartlardan sonra subay olabilecek. Dolayısıyla sistem bütünlük içinde sürekli dönecek.